В Івано-Франківську Олександр Чернов презентував приватну колекцію подільських ікон (ВІДЕО)

Неканонічне мистецтво. Приватну колекцію подільських ікон презентував в Івано-Франківську Олександр Чернов. На Прикарпаття хмельничанин привіз майже чотири десятки святих образів. Вони прикрашали стіни приватних помешкань. Неканонічні ікони створювались художниками із народу. На своїх полотнах вони зображували святих, лики яких змальовували із найкрасивіших людей свого краю. Так свята Параскева постала в образі молодої подолянки у народному подільському вінку.

Перша народна ікона потрапила до рук зберігача ікон Олександра Чернова на початку 90-их. Це була робота 19-го століття “Святий Миколай, Розп”яття та Богородиця Почаївська”. Таку неканонічну композицію не захотіли мати в своїй колекції ані музеї, ані церкви. Адже образ не відповідав так званому “візантійсько-московському канонічному стилю”. Тому колекціонер залишив її вдома. З того часу зібрав близько сотні подібних образів. Найстаріший – ікона 18-го століття “Христос-недремне”.

Якщо молитися з вірою та побожністю, кажуть священики, то канонічність образу не відіграє великої ролі. Запевняють, “намолена” ікона також має чудодійну силу. А створена в національному стилі є ближчою до народу.

Поряд із народними іконами на виставці “Подільська ікона: симфонія краси і святості” – портрет молодої подолянки “Українська наречена”. Подібні риси обличчя, елементи національного одягу та прикрас зустрічаються на народних іконах.

Оксана Семко, Андрій Шкварла, Новини на “Вежі”.

Share