Від народного до професійного. Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва презентував виставку курсових та дипломних робіт студентів. Керамічні вази у гуцульському стилі, шкіряні череси, різьбяні сувенірні тарілки. А ще – верети, гобелени, вишивані блузи та гаптовані плаття. Загалом студенти та викладачі привезли до Івано-Франківська майже півтори сотні кращих експонатів, виготовлених у стінах рідного закладу.
У центрі виставкової зали – вироби зі шкіри. Шкіряний пояс, так званий черес, мав колись для гуцулів практичне значення. Був чимось схожий на бронежилет, розповідає випускник Косівського інституту Віталій Полюк.
Також черес підкреслював статус чоловіка. А тут уже не обходилося без дорогоцінного оздоблення.
Гобелен із зображенням гуцулів в національному одязі площею майже три квадрати представила випускниця Юля Конопелько. Каже, намагалася передати колорит Косівського краю. Для ткання використовувала лише натуральні вовняні та бавовняні нитки. Барвники також природні.
Однією із найпопулярніших спеціалізацій в Косівському інституті є дизайн костюму. Зокрема, оздоблення одягу художньою вишивкою. Викладачі кажуть, тут вчать не лише автентичних гуцульських візерунків. А й беруть досвід вишивки інших регіонах України. Самі студенти, а це здебільшого дівчата, залюбки у національному одязі відвідують навчальні пари.
Наступного року Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва святкуватиме 135-ліття. Заснований він наприкінці 19-го століття, як ткацька школа. Це єдиний навчальний заклад в Західній Україні, де популяризують традиції народного мистецтва. А ще поєднюють унікальну спадщину Гуцульщини із сучасним мистецтвом.
Оксана Семко, Михайло Березнь, Андрій Шкварла, Новини на “Вежі”.